Trzej królowie

Trzej królowie, czyli Trzej Mędrcy ze Wschodu według tradycji chrześcijańskiej udali się, wiedzeni blaskiem gwiazdy, do Betlejem, gdzie mieli złożyć pokłon narodzonemu Chrystusowi. Choć w Biblii nie ma podanych ich imion, my znany ich jako Kacper, Melchior i Baltazar.

Święto Trzech Króli jest pamiątką tego wyjątkowego spotkania. Mędrcy przebyli długą drogę do Betlejem (po drodze wstąpili na dwór Heroda) i przynieśli dary dla naszego Zbawiciela – mirrę, złoto i kadzidło. Podczas snu otrzymali oni radę, by już nie szli z powrotem do Heroda, dlatego Władcy rozeszli się i każdy wyruszył inną drogą w swoją stronę.

Pokłon trzech króli jest bardzo symboliczny – pochodzą z różnych stron świata, reprezentują wszystkich ludzi i pokazują, że Chrystus jest władcom ponad podziałami, niezależnie od bogactw, pochodzenia czy koloru skóry. Właśnie ta uniwersalność zbawienia jest tak mocno akcentowana przez kościół, a święto Trzech Króli ma wysoką rangę. Należy ono do pierwszych świąt ustanowionych przez kościół. W tym dniu odprawiana jest specjalna msza, a ksiądz chodzi do mieszkań wiernych, którzy na drzwiach domów piszą kredą pierwsze litery imion Królów – K+M+B.