Boże Narodzenie na świecie

Święta w Anglii – w tym kraju Wigilii praktycznie nie ma. W domach są choinki, pod sufitem wiesza się jemiołę. W pierwszy dzień Świąt jedzą pieczonego indyka z nadzieniem z szałwi i cebuli, pieczonymi ziemniakami, brukselką, w sosie borówkowym.

Święta w Austrii – w Wigilię spożywają karpia albo kaczkę, jakieś proste ciasto, pieczone kasztany, migdały, pierniki, wino z korzeniami. A w niektórych miastach na rynku śpiewa się wspólnie kolędy. Dźwięk dzwoneczka oznacza rozpoczęcie Wigilii.

Święta w Belgii – Wieczerzę wigilijną często zamienia się na śniadanie świąteczne w restauracji a daniem tradycyjnym jest indyk z piure kasztanowym i borówkami, kaszanka bożonarodzeniowa z rodzynkami. Na stole mogą się też znaleźć ostrygi i homary. Mak jest karmą dla ptaków.

Święta w Boliwii – Tam w Wigilię święci się własnoręcznie wykonane figurki i po święceniu ich wszyscy bawią się całą noc.

Święta w Danii – wieniec adwentowy jest wykonany z gałązek świerkowych i białych świec, a zdobią go czerwone owoce, wstążki i szyszki. Duńczycy spożywają pieczoną kaczkę i ryż z owocami w miseczkach, a w jednej z nich znajduje się migdał i osoba która dostanie tą miseczkę z migdałem dostaje dodatkowy prezent. Na choinkach są małe chorągiewki. Święta mają charakter świecki.

Święta na Filipinach – W Filipinach natomiast cały adwent przystraja się domy i ulice. Odprawia się nowennę, a w ostatni jej dzień przedstawia się żywą szopkę.

Święta we Francji – święta obchodzone są w gronie rodziny i tylko 25 grudnia. Najważniejszy jest dla nich obiad świąteczny. Spożywają oni pasztet z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygi, wędzonego łososia, ślimaki, indyka lub koguta faszerowanego kasztanami albo truflami. Prezenty przynosi sam Jezus. Wigilia jest po Pasterce.

Święta w Holandii – Tutaj nie mają żadnego postu, Wigilii ani prezentów. Jest pasterka – to jedyna Msza w roku gdzie kościoły są pełne. W Holandii śpiewają również kolędy i dekorują choinki. Bardzo ważne jest dla nich także pisanie, wysyłanie i wystawianie otrzymanych kartek. Święty Mikołaj przypływa łodzią.

Święta w Kolumbii – Tutaj świętowanie rozpoczyna się już od 8 grudnia, od tego momentu także przystraja się krzewy lampkami i ozdobami. 17 grudnia rozpoczyna się nowenna, po której dzieci otrzymują leguminę z bakaliami i małe ciasteczka. Tutaj nie ma zwyczaju prezentów, opłatka i wieczerzy wigilijnej, ale za to po ostatnim nabożeństwie nowenny świętuje się do rana.

Święta na Litwie – zachowuje się post, a nawet łamie się opłatkiem.

Święta w Meksyku –  zawiesza się pod sufitem kubeczki, w których czasem jest prezent, a czasem piasek. Święta natomiast przeżywa się w tym kraju bardzo religijnie. Po Wigilii jest zabawa – tradycyjna piniata.

Święta w Niemczech – W Niemczech wieniec adwentowy przyozdabiany jest małymi bombkami. Na święta przygotowuje się kiełbaski, sałatkę kartoflaną, a w pierwszy dzień Świąt pieczoną gęś. Pije się piwo. Na miesiąc przed Świętami dzieci otrzymują kalendarze adwentowe z czekoladkami.

Święta na Słowacji – jest Wigilia, opłatek z czosnkiem, orzechy, z których wróży się zdrowie, jabłko, z którego się wróży, czy wszyscy się za rok spotkają. Spożywa się również zupę z kiszonej kapusty z grzybami lub z suszonych jabłek i soczewicy, karpia, sałatkę ukraińską z burakami i innymi warzywami, ciastka z makiem lub twarożkiem. Pod obrus wkładają kromki chleba, a w domu jest wielka choinka.

Święta w Szwecji – W Wigilię spożywa się słodki domowej roboty chleb z imbirem moczony w wodzie, w której wcześniej gotowano mięso. Jest też choinka i prezenty przynoszone przez krasnoludki. Domy dekoruje się świątecznymi ornamentami. Są pierniki, a symbolem świąt… prosiak.

Święta w USA – U nich postu nie ma, pasterki nie ma, dzielenia się opłatkiem nie ma. Jest tylko pieczony indyk na świąteczny obiad, a wcześniej szał zakupów prezentów. Świąteczne postacie – Frosty i Rudolf. Wszędzie są wieńce i świecące dekoracje. Gdy zapalą się światełka na choince na Rockefeller Center w Nowym Jorku – wiadomo, że Święta są blisko.